Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
W czwartek 23 marca z okazji Tygodnia Poezji na długiej przerwie "w holu na parterze zaprosiliśmy do wspólnego czytania na głos wierszy Wisławy Szymborskiej. Była to inauguracja realizacji przez naszą szkołę projektu "Mistrzyni Szymborska" w związku ze 100-leciem urodzin poetki, a jednocześnie kontynuacja "Czwartkowych spotkań z czytaniem". Do czytania poezji zapraszamy również w kolejne czwartki.
Zobacz prezentację o poezji i poetach, a także propozycje zadań: zobacz
Wiersze Wisławy Szymborskiej zobacz
UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.
Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.
Cytując Irinę Bokovą – Dyrektor Generalną UNESCO – „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny”.
Nauczymy się pisać LEPIEJE, której twórczynią jest Wisława Szymborska., odzyskamy poezję i posłuchamy recytacji, by poznać ten fascynujący świat liryki.